08
februari
2021
|
10:50
Europe/Amsterdam

Beschermde roofvogel houdt bouw windmolens op de Veluwe tegen

De plannen die er waren om op en nabij de Veluwe zo'n 70 windmolens te gaan bouwen, kunnen de prullenbak in. Dat meldt de Volkskrant. Reden voor het afblazen van de bouw is de wespendief, een wettelijk beschermde roofvogel die zich met name tegoed doet aan wespen en andere insecten.

Voor het dier, dat momenteel in Afrika overwintert, is de Veluwe namelijk het belangrijkste broedgebied in Nederland. Dankzij zijn beschermde status mogen er tot 2030 geen windmolens op en rond de Veluwe gebouwd worden. De kans is anders te groot dat de vogel zich te pletter vliegt tegen de rotorbladen.

Op de Veluwe zelf mag sowieso niet gebouwd worden tot 2030 en in een straal van 7 kilometer daarbuiten zijn de mogelijkheden beperkt. Er worden allerlei voorwaarden gesteld voor eventuele projecten, bijvoorbeeld de garantie dat de wespendief niet in het gebied voorkomt.

Rheden

De gemeente Rheden had het dorp Spankeren en het natuurgebied de Velperwaarden aangewezen als bouwlocaties voor windmolens, maar moet dus nu opnieuw gaan kijken of de bouw door kan gaan in verband met de eventuele aanwezigheid van de wespendief. Volgens wethouder Dorus Klomberg zou de bouw niet eens zo heel slecht voor de vogel kunnen zijn. Mits er natuurlijk maatregelen worden genomen om vogelslachtoffers te voorkomen, zoals het stilzetten van de molenwieken in bepaalde periodes.

"Ook het duurzaam opwekken van energie draagt bij aan het behoud van de natuur", meent hij in een artikel in De Gelderlander. "Het is belangrijk dat wij onze bijdrage in de regio en landelijk leveren aan het duurzaam opwekken van energie. Aan de andere kant is het belangrijk onze natuurwaarden te behouden. Beide zijn belangrijk voor onze inwoners en voor de toekomst van onze kinderen."

Boilerplate

© ANP