17
augustus
2020
|
14:16
Europe/Amsterdam

‘Belastingstelsel moet worden verbouwd voor de energietransitie’

In een opiniestuk in het Financieele Dagblad betoogt Arnold Mulder dat het belastingstelsel grondig moet worden aangepakt voor we op een zinnige manier kunnen beginnen aan de energietransitie. Mulder is bankier bij ABN Amro binnen de sector Energie.

Volgens Mulder is het slechts schijn dat milieubelastingen steeds meer geld in het laatje brengen. Hij schrijft dat hoewel de opbrengst daarvan tussen 2001 en 2018 met 70 procent steeg, de economie even hard is meegegroeid. In 2001 bedroegen alle belastinginkomsten 1,3 procent van het bbp - in 2018 is daar met 1,4 procent vrijwel niets aan veranderd.

Ook zijn er meerdere belastingen onterecht ‘de nek omgedraaid’, aldus Mulder. De verpakkingenbelasting die in 2008 werd ingevoerd is in 2014 teruggedraaid nadat bedrijven beloofden zelf in actie te komen. In 2010 leverde die belasting bijna 300 miljoen euro op.

Goedkope arbeid, dure materialen

Ook zijn we de afgelopen decennia niet extra gaan betalen voor het veroorzaken van vervuiling of het gebruik van grondstoffen, terwijl arbeid steeds duurder is geworden. Meestal is arbeid dan ook de grootste kostenpost. Dus het bouwen van een energieneutraal gebouw neer wil zetten is dat extra duur, omdat dat met name veel arbeid kost.

Mulder zou graag zien dat de opbrengsten van hogere milieubelastingen worden gebruikt om arbeidskosten te verlagen. Op die manier hoeft de energietransitie in Nederland niet langer ‘tegen de wind in te zeilen’.

Aanmelden voor nieuwsbrief